Bir garip propaganda şeysi…

Kıbrıs Sorunu bağlamında bir taraftan Cenevre ile ilgili beklentileri yönetme konusunda Cumhurbaşkanı Müzakere ekibinin görünür bir çalışması var.

Geçtiğimiz bir hafta içinde medyada saray kaynaklı birçok açıklama yapıldı. Müzakereci olduğundan beri neredeyse hiç açıklama yapmayan Özdil Nami süreci ele alan kapsamlı bir mülakat yaptı. Hafta sonu CB Sözcüsü Barış Burcu bir gazetede mülakat verdi. Bugün müzakere heyeti üyesi Erhan Erçin bir TV kanalında gelinen noktayı ele alan bir programa katıldı.

Tüm açıklamaların belli bir anlayış ve belli bir strateji ile ortaya konulduğu açık. Ortaya çıkması beklenen ana fikirler:

1) Eğer siyasi kararlılık varsa bu iş olur
2) Siyasi kararlılık ile ilgili bizim bir sorunumuz yoktur
3) Türkiye bir engel çıkarmayacak
4) Garantilerle ilgili konulara girmeyin orası yumuşak karnımızdır
5) Garantiler konusunda “Sıfır asker – sıfır güvenlik” kesinlikle olmaz ama ne olur o da belli değil.

Garantilerle ilgili Türk tarafının ortaya koyduğu pozisyon muğlaktır. Her ne kadar buna “yaratıcı muğlaklık” olarak nitelik yüklemek mümkün olsa da, garanti ihtiyacı olan sebepler Kıbrıslı toplumların ihtiyaçlarından kaynaklanmamaktadır. Eğer ki toplumların ihtiyacı temel bir hak olan “güvenlik” kaygısı ise bunun çözümü başka bir ülkenin ordusu ve askeri çıkarları ile değildir. Biz sıradan insanları ilgilendirecek olan güvenlik kaygısını, insan hakları mekanizmaları ve kolluk kuvvetleri çözebilmelidir.

Bunun dışına çıkıp pozisyon ortaya koyarken sadece jeostrateji dediğimiz ve bir piyon kadar değerimiz bile olmayan satranç masasında başkalarının oyunu için tezahürat yapmaktan ileriye gitmeyecektir.

Hal böyleyse, garanti ve güvenlik konusunda karşı tarafın taleplerini anlamsızlaştırırken, Türk tarafı kendi pozisyonunu yaratıcı muğlaklıktan daha ileriye taşımak zorundadır.

Malesef, henüz buna dönük bir ışık görülmüş değildir. Bu yüzden müzakereci, sözcü ve heyet üyesi tarafından yapılan açıklamaların tümünü daha geniş bir “kaçış stratejisi” olarak görmek durumundayım.

Burada aklıma bir soru geliyor:

Sarayda gerçekten politik niyet varsa ve Kıbrıslı Rum liderliğinin masadan kaçış ihtimalini hesap ediliyorsa, neden iç kamuoyuna yönelik mesaj vermeyi tercih edilmektedir?

Bildiğiniz gibi Uluslararası bir sorunun çözümü ile ilgili ikna edilmesi gereken, iç kamuoyu değil uluslararası kamuoyudur.

Yani Mehmet Dayı Denktaşı destekledı, Ayşe aba Akıncıyı destekledi diye uluslararası bir sorunda haklı taraf olamazsınız.

Eğer haklıysanız, iç kamuoyu değil uluslararası kamuoyu hedeflenmeldir. Bir iletişim kampanyası illa ki yapılacaksa öyleyse bunun zemini orasıdır. Köydeki lale festivalinde değil Brüksel’de, New York’da bunu dile getirmeniz gerekmektedir ya da saygın uluslararası medyada pozisyonunuzu dile getirebilmeniz gerekmektedir.

Eğer böyle bir alan sizlere açılmamışsa, Abohor’daki Ahmet abiyi ikna edersiniz ama Kıbrıs Sorunu ile yakından ilgili AB ya da BM üzerinde kamuoyu baskısı oluşturamazsınız.

Bu yüzden de Cenevre’de eğer başarısız olursanız, sorumluluk Kıbrıslı Türk toplumunun üzerinde kalır. Ondan sonra mağdur edebiyatıyla belki bir seçim daha kazanırsınız ama yitirilen fırsattan elleriniz temiz bir biçimde ayrılamazsınız.

Bu yüzden, sarayın kamuoyunu hazırlama stratejisindeki amaç eğer önümüzdeki seçimlerde aday olmak, ekiptekilerin milletvekili bakan falan olması değilse pek birşeye hizmet ettiğini söyleyemem.

Son olarak söylemeden geçemeyceğim:
Başkan geçenlerde bir konuşmada uluslararası toplantı yapılsın ve ak koyun kara koyun artık belli olsun demişti….

Ak kim kara kim bilemem ama Kıbrıs adasındaki koyunlar arasında bir sorunun olduğuna inanmıyorum…

 

1 Yorum

  1. Geri bildirim: Crans-Montana’da Ne Olacak ?∗ – EkoPolitiX

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s