Turizme dair…

Turizmin özel ilgi alanına dönüşmesi ve seyahat etme imkanlarının genişlemesi sayesinde butik otel işletmeciliği hane halkı gelirini arttırmada kayda değer bir ekonomik alan haline geldi. Butik hotel işletmeciliğinin gelişmesi yeni bir ekonomik alan kazandırdığı kesin. Ancak genellikle sahiplerinin işlettiği bu küçük boyutlu konaklama hizmetlerinde istihdama katkı oldukça azdır.
Bu açıdan baktığında butik hotel işletmeciliği, turizm sektörüne destek verebilecek önemli bir alan olarak konumlandırılmalıdır ve özendirilmelidir ancak tek başına meseleyi çözeceğine inanmanın saflık olacağı kesindir.
Sonuçta, ekonomide çarpan etkisi yaratan ve istihdam olanaklarını da arttıracak yöntem daha fazla sayıda insana hizmet veren, daha büyük tesislerde gerçekleşmektedir.
Kıbrıs’taki turizmin en önemli zaafiyetlerinden biri mevsimsel bir faaliyet olmasıdır. Özellikle Kıbrıs gibi bir coğrafyada, turizmin daha çok yaz döneminde gerçekleştiğini ve turizm sezonun 6 ayın üzerinde etkin bir biçimde gerçekleşmediğini sadece casinolar üzerinden döndüğünü biliyoruz.
6 ay çalışıp ardından iş azlığından ötürü işsiz kalacak olan insanların doğal olarak bu sektörde çalışmak istemeyeceğini tahmin edebilirsiniz. Bu noktada istihdam olanaklarının sürekliliğini ve iş gücünün bu zorluklarına rağmen bu alanda çalışmasını teşvik etmek turizm politikasının önemli bir ayağını oluşturacaktır.
6 ay çalışıp, 6 ay işsiz kalma riski olan çalışanların sektörel olarak belirlenmesi, bu sektörde çalışan insanlara işsizlik ödeneğinin yeniden düzenlenmesi, 6 ay boyunca daha anlamlı bir tutarda işsizlik maaşı hakkının sağlanması gibi bir adım devletin turizm endüstrisini önemsediğini gösteren önemli bir yöntem olabilir.
Stratejik bir plan dahilinde bunun gerçekleştirilmesi durumunda, turizm alanındaki iş gücünün de gelişmesi, uzmanlaşması ve böylelikle hizmet kalitesinin de artmasını yanında getirebilir. Uzun dönemli istihdam olanaklarının artması doğal olarak emek örgütlenmesi için olanak sağlarken, turizm sektöründe toplu sözleşme yapılmasına da yarayacak ve çalışma hayatına olumlu yansıyacaktır.
Turizm politikasına sadece otantik değerler, mikro işletmeler, bina ve rakam olarak değil biraz da emek ekseninden yaklaşılmalıdır. Çünkü ziyaret eden turistlerin doğrudan karşılaştığı ve ziyaretlerine dair akıllarında en çok kalan şey temas ettikleri insanlar, doğal olarak da turizm emekçileridir. Burada yaratılacak olumlu deneyimin turizmin sürdürebilir bir ekonomik alan şekillenmesi açısından da önemlidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s