5 Madde’de Ortak Açıklamanın Değerlendirilmesi *

 

Yoğunlaştırılmış müzakereler sonrasında Eide tarafından okunan ortak açıklama metnine bakıp umutsuzluk yaymak isteyenler olacak. Bu hem sinikler hem de süreçten korkan statükocular tarafından gerçekleştirilecek. Ancak yapılanın bir barış süreci değil müzakere olduğunu hatırlamak gerekir.

Bu yüzden de gelinen noktaya barış süreci olarak değil müzakere süreci olarak bakmamız gerekir.

Müzakere boyutunde nitelik açısından altını çizmek gereken önemli noktalar vardır. Bu birlikteliklerin devamlılığı bence gelinen aşamanın bugüne kadar getirilmiş en önemli noktadır.

Bu yüzden de hem Mustafa Akıncı hem müzakereci Özdil Nami hem de müzakere heyetindekilerin işlerini Federasyon kurulması amacıyla hakkıyla yerine getirdiğini teslim etmek gerekir.

Metinde vurgulanan önemli noktaları tekrardan hatırlatmakta yarar var

1- Kapsamlı Çözüm Çerçeve Anlaşması 11 Şubat metni bugüne kadar üretilmiş en önemli belgedir. Bu belgenin üretilmesinde hem dönemin Dışişleri Bakanı Özdil Nami hem de dönemin Müzakerecisi Kudret Özersay ve toplum Lideri Derviş Eroğlu’nun katkısı vardır. Bu açıdan bakıldığından en geniş anlamda temsiliyeti vardır. Bu metinde geçen “FEDERASYON” vurgusu ve detaylar bundan sonraki süreçlerin de devamlılığını sağlayacaktir. O sebeple bu süreci sorgulayanların aslında popülizmden başka bir niyeti olmadığı, esas niyetin bu ülkenin geleceği değil kendi siyasi ihtirasları olduğu kesindir.

2- Tüm konuların görüşüldüğü vurgulanmıştır. Bunun anlamı aslında Kıbrıs türk liderliği görüşmelerle netleşecek konuları netleştirdiği artık yapılması gerekenin AL – VER olacağıdır. Bizim alacağımız anayasal haklar boyutunu zaten büyük ölçüde bağladığımıza göre (Dönüşümlü Başkanlık dışında) Kıbrıslı Rumların almak istedikler toprak ve garanti konularının da ancak bundan sorumlu paritlerin dahil olması ile gerçekleşeceği sarihtir. Yani Türkiye’nin masada olması gerekmektedir. Bu yüzden de bundan sonra beyin cimnastiği değil, ancak ve ancak AL – VER’in gerçekleşmesi gerekmektedir. Dönüşümlü Başkanlık karşılığında Toprak düzenlemesi ve Garantilerin bugüne adapte edilmesi gereklidir. Bunu da Türkiye yapacaktır. O yüzden gelinen noktada artık mevcut modalitenin tamamlandığı açıktır.

3- Anlaşmanın 2016 yılın içinde yapılma arzusu teyit edilmiştir. Bu yıllardır dile getirilen bitmeyen müzakerelerin tamamlanması ve bir netliğin ortaya çıkması açısından son derece önemlidir. Liderlerin hala daha bu noktayı vurguluyor olması hem kararlılıklarını hem de doğal olarak oluşan zaman sınırlamasının siyasi sonuçlar taşıyacağının her iki tarafın da bilincinde olduğu gerçeğidir. Gelinen sürecin önceki dönemlerin aksine SONUÇ ALICI bir süreç olduğu sarihtir.

4- BM Genel Sekreterinin bilgilendirme yapılması ve kişisel olarak konuya dahil olmasının arttırılmasına yönelik vurgu aslında 5’li Zirve’nin artık Kıbrıslıların meselesinden çıkıp Bİrleşmiş Milletler’in meselesi olması gerektiği dile getirilmektedir. Bu da aslında uluslararası olarak oluşturulacak olan sürecin dış güçler tarafından sahiplenilmesi için bir çağrıdır. Liderlerin böyle bir çağrı yapması da sürecin SONUÇ ALICI olduğunu vurgulamaktadır.

5- Metnin müzakare dökümanı olduğunu akılda tutmakta yarar vardır. Müzakere sürecinin yanında eksik olan şey ise BARIŞ SÜRECİNİN başlatılmamasıdır. Bu yüzden bir an evvel BARIŞ Sürecinin başlatılmasına yönelik temasların gerçekleştirilmesi özellikle de SİVİL TOPLUM – EMEK – ESNAF VE İŞ ÖRGÜTLERİ ile SİYASİ PARTİLERİN bir araya gelip 25 Eylül’e kadar istişare toplantılarını başlatması gerekmektedir. Bunun sürecin hızlanmasına yapacağı etki tahmin edilenden büyük olacaktır.

 

*Mertkan Hamit

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s