Paris Saldırıları Sonrası Notlar

Paris’teki saldırılardan sonra 11 Eylül 2001’de ikiz kulelerde yaşanan saldırıya benzer Avrupa-merkezli yeni koşulların oluşacağı aşikar. Uluslararası politika için akşamki saldırılar bir milat çünkü:paris-attack-nov-13-2015-billboard-650-01

1- Bu saldırı sadece katledilen masum insanların hayatlarına mal olmadı, bundan sonrasi için artık güvenlik
paradigmalarında da bir değişikliğin oluşmasına neden olacak.

2- Olağan-üstü hal ilan eden, Fransa hükümetinin, terörle mücadele konusunda devlet odaklı bir anlayışa evrileceğinin ilk sinyalleri veriliyor.


3- Avrupa’da Schengen bölgesine dahi ciddi etkileri olabilecek bu saldırının ardından düzenin ciddi bir biçimde güvenlikleştirme politikalarıyla oluşacağı mümkün.


4- Özellikle İŞİD ile mücadele konusunda müdahale ile ilgili koalisyon güçlerinin bundan sonra çok daha sert kararlar alacağı açık. Rusya olmadan böyle bir


politikayı oluşturmak pek mümkün değil.
5- Ancak bununla birlikte, yine bölgedeki en güçlü askeri varlık Türkiye ile Kürdistan bölgesine yönelik siyasi açılımların nasılImage processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2014-06-13 09:26:39Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com olacağını göreceğiz. Bence güvenlikleştirme kapsamında algı teritöryal olarak net olmayan sınırların belrilenerek, gerekirse Irak – Suriye bölgesinde yeni devletlerin oluşması, bunların bir an evvel kendi güvenliklerini sağlarken bölge güvenliğinin de sağlanacağına yönelik bir eğilime girilmesi muhtemel.

6- Bölgedeki siyasi anlamda gri bölgelerin azaltılması güvenliğin oluşturulmasının yöntemi olarak görüleceği için, Türkiye’nin siyasi arzularının dikkate alınacağı muhtemel.


7- Erdoğan ve AKP’nin önümüzdeki yıllarda gücü elinde bulunduracaklarından emin olduklarından, Avrupa’nın pazarlık gücü zayıf olacak bu yüzden Avrupa süreci ile ilgili yakınlaşmaya dönük açılımlar gelebilir

politics_feature
8- Kuzey Kıbrıs’ın da bölgedeki gri noktalardan biri olduğunu düşündüğümüzde bundan sonra çözüm sürecinde sonuç alıcı olmak daha yüksek bir öneme sahip olacak


9- Kıbrıs için askersizleştirme gibi çözüm önerilerine karşı, bölge güvenliği adına “garantörlük benzeri bir sistemin” daha geniş olarakkabul edilmesi mümkün.

10- Birleşik bir Kıbrıs’ta ortak askeri birliklerin olması durumunda da, bunların daha geniş bir koalisyon içinde yer alması gerekli olacak. Bu NATO/WEU gibi bir ittifak olabilir ancak bu süreçte Rusya’nın hiç olmadığı bir denklemin oluşması artık mümkün değil. O yüzden Batı / Doğu ittifaki modelinde Rusya’nın dengesini gözetecek açılımların olması muhtemel.

0,,18762571_303,00
11- Kıbrıs’ta anlaşmazlığın çözülememesi durumunda “end-game” olayının bölge güvenliği denilerek sağlanma ihtimali de mümkün. Bu KKTC’nin tanınması değil ama çözülemeyen bir sorun olarak Kıbrıs’ın kenara itilmesi Türkiye’nin bir alt yönetimi olarak Kıbrıslı Türk liderliğinin artık meşru görülmemesi gibi bir durum olabilir. Bu da sanırım en kötü senaryo olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s