Türkiye’nin Kıbrıs Cehaleti ve Türkiye Medyası…

Creative business corporate work concept: tablet computer PC, modern black glossy touchscreen smartphone with news internet web site, stack of newspapers, cup or mug of fresh coffee and metal ballpoint pen on wooden office table

Türkiye’nin Kıbrıs Cehaleti ve Türkiye Medyası…

Türkiye kamuoyunun Kıbrıs’a dair algısının sorunlu olduğunu bilmeyen yoktur. Kıbrıs ile olan ilişki, Anavatan – yavru vatan ikilemiyle başlar, sizi kurtarmasaydık bitmiştinizcilerle devam eder, nüfusunuz ne ki tükrüğümüzle boğarızcılara kadar uzanır. Askerliğini yapan on binlerce insan olmasına rağmen, Kıbrıs’a dair milliyetçiliğin ötesine geçen bir algıya pek rastlanmaz.

Ne zaman ki Kıbrıslı Türkler, süregiden ilişkiye başkaldırır aynı teraneler yine başlar. Ne zaman ki Kıbrıslı Türkler, yaşadıkları coğrafyaya dair kaygılarını dillendirir, arkasında maddi bir ilişki ortaya konulmaya çalışılır. Maalesef, hal böyleyken sıradan insanların reflekslerinden çok Türkiye medyası Kıbrıs’a dair yeni bir bakış oluşturmak gibi bir pozisyon geliştirmemiş olması esas sorundur. Kıbrıs’ı, gerçekleri ve kaygıları ile anlatma tercih edilmez.

Mevcut iktidara karşı gelirken, insanı, özgürlüğü, demokrasiyi ortaya koyan birçok yazar için de konu Kıbrıs olunca, milliyetçi refleksini önleyemez… Kıbrısı uğruna kan dökülmüş bir “vatan toprağı” olarak görmeyi yeğler.

Türkiye kamuoyunun Kıbrıs cehaleti ciddi bir sorundur. Kıbrıs’ta süreç ilerlerken Türkiye kamuoyunun Kıbrıs’ta bir oldu-bitti olmadığını aslında yıllardır ortaya konulan bir talebin meşru siyasi mücadelesinin verildiğini anlaması son derece önemlidir. Bitmeyen Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik kendi ülkesinin de sorumlu olduğunu, Türkiye’de yaşayan insanlar da aynı şekilde anlamalı ve Kıbrıs’taki ucuz siyasi aktörlerin oyunlarına alet olmaması için şimdiden Türkiye medyası bir tartışma zemini oluşturmaya yönelik çaba göstermelidir. Geç kalınmıştır, ancak hala daha gereklidir.

Dün, gazeteci bir arkadaşımın ortaya koyduğu bir noktaydı bu… Türkiye medyası Mağusa’yı, Maraş’ı hiç ziyaret etti mi diye sormuştu. O an kafamda bir ışık yandı. Gerçekten son iki üç yıl içinde Kıbrıs sorununa yönelik dünyanın çeşitli uluslararası yayın organları buralara gelip, onlarla meseleleri enine boyuna tartışmışken, Türkiye’nin medya mensuplarının pek yolu buralara düşmedi. Hali hazırda görevlendirilmiş bir iki muhabirin kendi dünya görüşlerinden başka araştırmacı bir haber içeriğine karşılaşmadığımı söyleyebilirim. Belli ki ana akım medyanın dikkatini çekmedi Kıbrıs’taki gelişmeler.

Maalesef Türkiye medyasında Kıbrıs’ın kumarhanelerine dair haberlerin ötesinde bu ülkenin sivil toplumunun, aktif yurttaşlarının yaptıklarına yönelik pek bir şey anlatılmıyor. Kıbrıs cehaleti medyanın ilgisizliği nedeniyle devam ediyor. Yapılan etkinlikler Guardian’dan New York Times’a kadar yer buluyor, muhabirler haber yapmak için yolu tutuyor ancak kendi dilinde olmasına rağmen Türkiye’deki ana akım medya bu konuda aldırışsız tutumunu sürdürüyor.

Türkiye medyasının bu umursamaz tutumu değişmeli. Hemen, şimdi!…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s