Ekonomi dediğin “Rakam Değil” dediysek de…

Bugün Yenidüzen Gazetesinde devlet okullarında hizmet veren 4017 öğretmenin  ders saati hakkında Eğitim Bakanlığı’nda herhangi bir veri olmadığı ortaya çıktığına dair bir habere yer verildi.

original_continuuity-software-big-data-development-can-be-fun

Normal bir ülkede verilerden İstatistik Kurumları sorumlu olur. Kuzey Kıbrıs’ta böyle birşey yok. Onun yerine Devlet Planlama Örgütü var ama o da bağımsız bir kurum değil. Sırf bu yüzden verileri de keyfi, eksik ya da yanlı olabilir. Doğru olsa bile iktidarın elindeki verilere güven olmayacağından, kurumun bağımsızlığı önemlidir.

Hatırlıyorum, 2008 yılında gazetede haber çıkmıştı AB’nin bazı başlıkları KT toplumuyla görüşmeye hazır olduğuna dair. Başlıklardan biri de istatistik kurumuydu.

2008’den sonra seçim oldu sanırım o başlık meselesi kapandı, ardındandan birkaç seçim daha oldu.

Hükümetler kuruldu, bozuldu.

Mevcut hükümet programı takvimlendirmesine göre İstatistik Kurumu 3 yıl içinde açılacakmış. 3 yıl bu hükümet devam eder mi ? Bence etmez. Öyleyse bu 3 yıl içinde de veri olmaz. 

Bugün, Eurostat sayfasına girdiğinizde her bir Avrupa Birliği üyesinin ürettiği hıyar miktarından, aşınmış yolların kaç kilometre olduğuna dair verilere kadar herşeye ulaşabilirsiniz. Hem de bütün Avrupa dillerinde. Türkiye İstatistik Kurumu sayfasına girdiğinizde o kadar veri çıkar ki karşınıza yok artık dersiniz. O derece istisnai veriler vardır yani…

Bizde, devlet kendi kurumunun verilerini bilmiyor.

Hatta daha acı bir noktayı paylaşmakta yarar var. Herhangi bir araştırma yapacağımda, Devplan sitesinden önce TC Elçiliği’nin sayfasına giriyorum. Bir çok kişi de benzerini yapıyor. Çünkü bizim veriler yabancı bir devletin siyasi elçiliğinin sayfasında daha detaylı bulunuyor.

Veri olmazsa, ekonomik öngörü de olmaz, tahmin de olmaz.ist

Yeni alanlar açacak yatırımcı da gelmez. Para da harcamaz. Harcarsa ya hali hazırda çalışan bir sektöre dahil olur, var olanları batırarak kendine yer açar ya da var olanları satın alır.

Hızlı liberallerin bir kere bile istatistik kurumuna dair talep koyduğunu duymadım.

Herşeyi özelleştirecek o zaman liberal ama ölçülebilir bilgiye yönelik tek bir adım atmayacak…

Ekonomi dediğin rakam değildir, ancak rakamsız da ekonomi olmaz. Günün sonunda ölçülebilir değerlere ihtiyaç vardır. Bunun için de istatistik denen şey vardır. Ancak konu takvimin sonuna girdi. Belli ki daha çok hükümet yapılıp bozulacak ama biz kör dövüşünden öteye gidemeyeceğiz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s