Mısır’da bulunan Doğal Gaz Kıbrıs’ta Çözüme Yarar!

Mısır 9. parselde inanılmaz büyüklükte (30 trilyon küp) doğalgaz kaynac4d75563893e4f0da1f39061cfa85ad1_18ğı buldu. Mısır’ın 9 numaralı parseli, Kıbrıs’ın 12 numaralı parselinin komşusu. CNBC tarafından aktarılan haberde İtalya ENİ firması CEO’su  bulunan doğal gazı game changer olarak nitelendirdi.


Aljazeere
, supergaint /devasa olarak nitelendirdiği doğal gaz kaynağı için, 4 yıllık bir sürenin gerekli olduğunu söyledi.  Mısır’daki hükümet yetkilileri bu aşamada bulunan gazı kendi ihtiyacı için kullanmayı düşündüklerini açıkladı.

Daha önce Mısır – İsrail ve Kıbrıs arasında bir işbirliği düşünülmesine rağmen, Türkiye oyun dışında kalmış hatta çok kızıp namı değer Barbaros’u yani benimi biricik Barbiciğimi akdenize göndermBarbaros-Hayrettin-Paşa-Gemisiiş, Anastasidis’in görüşmelerden çekilmesine sebep olmuştu.
Şimdi Mısır kendi yoluna gideceğini açıkladı. Afrodit parselindeki gaz bu noktada Kuzey Afrika için değil Avrupa için kullanılmasından başka alternatif bırakmıyor. Bu da İsrail – Kıbrıs – Türkiye ilişkilerinin gaz üzerinden yeni bir ilişkiye gireceğini gösteriyor.

Kıbrıs’ta liderler arasındaki yakınlaşma da bunu mümkün kılıyor. Özellikle Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs Türk toplum lideri olarak seçilmesi, Anastasidis’in kararlılıkla toplumunda çözüme yönelik adımlar liderler_lefkosa-9.1-1074x483atması, AKEL ve DİSY cephesinin çözüm konusunda temkinli bir işbirliğine gitmesi politik iklimin de gelimesini mümkün kılıyor. Kıbrıs – İsrail – Mısır arası gaz işbirliği Kıbrıs
sorununda çözümsüzlük koşullarını da sürdürebilecek potansiyele sahipken, Mısır’daki bu gelişme Kıbrıs’taki çözümün öncelikli olmasına sebep oluyor.

Çözüm bölgedeki enerji sürekliliği için yeniden önemli bir konuma geldi. Tabi ki küresel aktörlerin ekonomik ihtiyaçları Kıbrıs’ta toplumların karar vereceği bir çözümü mümkün kılar mı ? Tek sebep bu olursa, cevabım olumsuz olur. Ancak, burada oluşan ekonomik potansiyelin Kıbrıs’ta çözümden yana korkuları olan insanların korkularını yenmelerini sağlayacak ekonomik potansiyeli rahatlıkla ödeyebileceğini söyleyebiliriz.145265_orig

En basiti 20 milyar civari bedeli olan mülkiyet meselesinin tümden çözümü bu koşullar altında daha da kolay oluyor. Günün
sonunda bu 20 milyar dolar artık bir masraf değil, küresel piyasaların, rusyaya yönelik eneri bağımlılığının ortadan kalkacağı çok önemli bir strateji olarak görülmeli. İdealizm penceresinden değil de reel politik penceresinden baktığımızda artık Kıbrıs’ta çözüm bölgenin geleceği için bir yatırım olarak da görülebilir. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s