Derinya Kapısı Meselesi: Güven Yaratıcı Önlemin Güven Yıkıcı Olması…

Derinya Kapısı Meselesi: Güven Yaratıcı Önlemin Güven Yıkıcı Olması…

Derinya ve Aplıç kapısının açılması müzakereler başladığında güven yaratıcı önlemler listesinde önemli bir noktaydı. Benim gibi birçok insan için bir taraftan yeni dönem ile eski dönem arasındaki farkı temsil ederken, diğer taraftan da seçim sözlerini yerine getiren bir seçilmişin varlığı siyaset ve demokrasiye dair inanç ve güvenimi güçlendiriyordu.11133807_941566849209892_4178258471875826428_n

Bugün neredeyse tüm gazeteler Derinya Kapısının açılması ile ilgili zorluklara vurgu yaptı. Açıklamalara göre Derinya kapısının açılması için Türk tarafı alternatif bir yol önerirken, Kıbrıs Rum tarafı var olan yolun açılmasında ısrarcıymış. Çıkan haberde şu ana kadar olumlu tek şey, henüz birilerinin çıkıp, Kıbrıslı Türk tarafından kaynaklanan sebeplerden ötürü, üzerinde uzlaşılan ‘A Planından’ cayan Türk tarafının, ‘B Planı’ önerisini Kıbrıslı Rumların kabul etmemiş olmasını, Kıbrıslı Rum liderliğine yıkarak onları sorumlu ilan etmemeleridir. Eminim ki, kısa zamanda birileri bu meseleyi ele alırken bunu da Kıbrıslı Rum liderliğinin bir problemi olarak göstermeyi tercih edecektir.

Derinya geçiş noktası ile ilgili mevcut durumu bilenler bilir, ancak yine geri dönmekte yarar var. Bu geçiş noktası, hem iki tarafın sivil toplumu hem de yerel siyasetçilerin geniş katılımıyla talep edilmişti. Kuzeyde ve Güneyde Eş zamanlı yapılan eylem, Derinya geçiş noktasının iki taraf için bir ihtiyaç olduğunu açıkça ortaya koymuştu. Bu konuyla ilgili ön çalışma yapılırken, Kıbrıs’ın kuzeyinde seçim dönemiydi. O zaman Cumhurbaşkanı olan Mustafa Akıncı, bu açıkDERINYA-KAPISI-1lamaların hemen ertesinde bu geçiş noktasının açılması için açıklama yapmış, seçilmek için niyetini ortaya koymuştu. Bunu yaptığında, samimiyeti sorgulanmamıştı aday Mustafa Akıncı’nın. Şimdi ise, bunun bir fırsatçılıktan ibaret olup olmadığı birçok insanın kafasını sorguluyor.

Derinya geçiş noktasının açılması meselesi, siyasi iradenin sınavı haline geldi bugün.

Sıradan insanlar için müzakere masasındaki kravatlıların, kurabiyenin, kahvenin ve o uluslararası ilişkilerde kelimeler üzerinde oynayarak topu taça atmaya yarayan jargonun tümü fazlasıyla bulanıktır. Bizler, yani sıradan insanlar için, anlamlı olan şey ‘söylenilenin yapılıp yapılmamış olmasıdır‘.kibris-ta-2-rum-un-olduruldugu-derinya-kapisi-7360214_x_7422_o

Bugün gazeteler yazdı, Derinya kapısının açılmasına engel olan şey ‘mayınlarmış’. Eğer öyle ise, mayınların oradan kaldırılmasına yönelik teknik bir ekip oluşturulup orada araştırma yapması gerekir. Böyle bir şey oldu mu? Bildiğim kadarıyla hayır.

Yok mayınalr değil, sebep bizim tarafımızdan seçilmemiş, bizim irademizi yansıtmayan bir engel, mesela askeri bir makamsa, ona yönelik adım atılmasıdır önemli olan. Çizmeyi aşan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ülvi çıkarları, Kıbrıslı Türk toplumunun siyasi taleplerinin önündeyse ve Kıbrıslı Türk liderliği buna karşı koyamayan bir noktadaysa eğer, o zaman kurumun iddia ettiği görev ile uygulama arasında derin bir çelişki olduğu ortaya çıkmaz mı?

Güven Yaratıcı Önlem olarak ortaya çıkmıştı Derinya kapısı. Şimdi aynı kapı güven yaratmak yerine güven yıkmaya başladı. Üstelik yıkılan güven ‘öteki’ topluma değil, oy ile başa gelen, kendi ekibiyle ‘kapsamlı çözüm’ bulmaya çalışan liderliğe olan güveni yıkmaktadır.

Kıbrıs sorunu bir diplomatlar mezarlığıdır, ancak aynı zamanda Kıbrıs Sorunu bir de görüşmeci liderlerin mezarlığıdır. Çözmeyi deneyip, başarısız olanlar on yıllardır bu yüzden siyasi hayatlarının sonunu gördüler, Akıncı’nın bu biçimde bir son yaşamaması için konu özelinde dostça hatırlatma yapmakta yarar var; Derinya kapısı konusunda her yalpalama:imgKategori-2015-05-16-derinya-sinir-kapisinin-acilmasi-icin-bazi-sivil-toplum-orgutleri-siyasi-partiler-ve-vatandaslar-derinya-kapisi-onunde-eylem-yapti.

1- Güneydeki hayırcı cepheyi güçlendiriyor.

2- Bu konu çözülmediği sürece Kıbrıslı Türk liderliği makamı anlamsızlaşıyor.

3- Kıbrıslı Türk toplumu, özellikle de kapıdan umut bekleyenlerin heyecanı azalıyor

4- ‘Kapsamlı çözümün’ gerçekleşeceğine,  gerçekleşse bile bunun uygulanmasına dair siyasi irade sergilenebileceğine dair kuşkular artıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s