Türk Lirasına Devam mı Edilmeli Euro’ya mı Geçilmeli?

Bugün döviz piyasasında, 1 İngiliz Sterlinin değeri 4.34 Türk lirasıdır. 1 Sterlin Euro cinsinden karşılığı ise 1.38dir. Türk lirası borçlanma faiz oranı %7.5 civarındadır, Euro bölgesinde ise faiz oranı %0.30 civarındadır.

Bugün Kuzey Kıbrıs merkez bankası dövize müdahale edecek araçlara sahip değildir. Döviz mağduriyeti yaşayan insanlar için tek çare Kıbrıs’ın kuzeyinin görece daha stabil bir para birimine geçmesidir. Her ne kadar da Euro birimine karşı kuşkularım olsa da, TL ile kıyasladığımda neden böyle bir noktaya geldiğimi rakamlarla ortaya koymuş olacağım. Ayrıca Euro ile ilgili yönetimsel kaygılarımı ise başka bir yazı da ele alacağım.
Yani, faiz ve kur etkisiyle yoksullaşmamak için TL yerine Euro bölgesine geçmek hem kur riskinin azaltacak, hem de faiz oranını düşürecektir..

Faiz ve kur riskinden dolayı bugün zorluk yaşayanların, ileriye dönük gerek konut için, gerekse yatırım amaçlı borçlanan kişiler çok daha güvenli bir koşulda yaşayacaktır.

Kıyaslama yaptığım rakamlar aşağıdadır. Kıyası Kuzey Kıbrısta konut ve araç piyasasının İngiliz Sterlini üzerinden hareket ettiği için kullandım

1 Ocak 2002’de 1 Sterlin = 2.46 (Milyon) Türk lirası değerindeydi. Bu oran Türkiye’nin en ağır krizi 2001 krizinden yaklaşık bir yıl sonraki orandır. 1 Ocak 2002 tarihinde tedavüle Euro girmiştir. Euro tedavüle girdiğinde 1 Sterlin 1.17 Euro etmekteydi. Bu dönemde TL cinsinden borçlananlar için faiz oranı %62, Euro cinsinden borçlananlar için faiz oranı 4.25% oranındaydı.

Haziran 2006’da Türk Lirası ciddi bir dalgalanma yaşar. Kısa sürede 1 İngiliz Sterlininin değeri 2.94 Türk lirası olur. Aynı dönemde 1 İngiliz Sterlini 1.45 Euro etmekteydi. Bu dönemde TL cinsinden borçlananlar için faiz oranı %22.25, Euro cinsinden borçlananlar için faiz oranı yine 4.25% oranındaydı.

Sterlinin Türk Lirasına göre ciddi değer kazandığı bir diğer dönem Mart 2013 – Mart 2014 arasında olmuştur. Mart 2013’te 2.72 Türk lirası değere sahip İngiliz Sterlini, Mart 2014’de 3.68 Türk lirasına ulaşmıştır. Mart 2013’te 1 Sterlinin Euro karşılığı 1.16 iken, Mart 2014’de 1 Sterlinin Euro karşılığı 1.20 olmuştur.
Aynı dönemde Türk lirasi ile borçlananlar için faiz oranı Mart 2013’te %5.5 iken, Mart 2014’de faiz oranı %10 olmuştur. Euro bölgesinde ise Mart 2013’te %1.5 olan faiz oranı, %0.75’e gerilemiştir.

Sonuç olarak hem faiz oranının daha düşük olduğu, hem de kur riskinin kıyasla çok daha az olduğu bir birim ile işlem yapmak akla yatkın olandır. Bu noktada ekonomik kaygıları olanlar için çarelerden biri Euro bölgesine dahil olmaktır. Özet olarak verili koşullarda, TL yerine Euro kullanmanın ciddi bir fark yaratacağı ortadadır. Euro birimine geçmenin ön koşulu da adanın birleşmesidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s