Britanya’daki Seçimler: you ain’t seen nothin’ yet

1984 yılında Reagan’ın Oval Ofisten topluma seslendiği konuşmada, vatandaşları oy vermeye çağırırken ‘you ain’t seen nothin’ yet/ henüz hiçbirşey görmediniz’ diyerek seçim kazanırken, Cumhuriyetçilerin 1980’lerdeki katı neoliberal politikalarının sonuçlarının nelere mal olduğunu hep beraber görmüştük… 30 yıl sonra benzerini bu sefer Britanya’da başımıza geldi. Her ne kadar ‘you ain’t seen nothin’ yet’ cümlesini UKİP lideri birkaç kez dillendirse de, aslında şimdi ‘henüz hiçbirşey görmediniz’ deme vakti. Çünkü bundan sonrası için karanlık günler Britanyayı bekliyor…

Kuzey Kıbrıs’ta Britanyadaki seçimleri ile ilgili üç nokta ön plana çıkarıldı.

Birincisi parçalı seçim sisteminin yaratacağı sonuçların adaletli olup olmadığı sorgulandı. İkincisi kamuoyu araştırma şirketlerinin bu kadar yüksek oranda yanılmasının sadece Kuzey Kıbrıs’a özgü olmadığı ortaya çıktı. Üçüncüsü ise kaybedince istifa eden parti başkanlarını meselesiydi.

Ancak Britanya seçimleri sadece uygulamadaki farklılaşmalar veya parti başkanlarının siyasi etik icabı görevlerinden istifa ettiği kadar basit bir süreç değil.

Avrupa Birliği’nden çıkmayı hedefleyen Britanya, ulus devlete geri dönme uğraşında. Üstelik bu ulus devlete dönüş var olan hak ve özgürlüklerin ciddi biçimde sulandırılmasını da getirecek.

Aslında, seçim sürecinin belirleyicisi aşırı sağ UKİP partisiydi. %10 civarında oy almasına rağmen 1 milletvekili kazanan UKİP belki parlementoda yer almayacak ama siyasi dili artık Britanya siyasetinin belirleyicisi olacak.

Muhafazakarlar en az onlar kadar milliyetçi olduğunu kanıtlama derdindeyken, UKİP tehlikesi nedeniyle siyasetin dilini de olabildiğince sağa çekti. İkinci Dünya savaşından sonra sol ve merkez tarihindeki en kötü performansı sergiledi. 1945’den bugüne kadar toplamdaki sağ oylar, sol oylara en büyük farkı bu seçimlerde yaptı.

Britanya dekolonizasyon sürecinde topraklarını kaybettiği halde böyle bir aşırılık yaşamazken 2015’de siyasetin sağa yönelmesi önlenemez sonuçlar yarattı.

Aslında fotoğraf belli: daha radikal bir sağ siyaset artık Britanya’nın yeni dili olacak.

Yeni hükümetin seçimler sözlerine bir bakalım. Adalet başlığına baktığımızdai, muhafazakar partinin otoriter bir devlet vaad ettiğini görüyoruz. İşte seçim vaadlerinden birkaç tanesi:

* İnsan Hakları Yasasını iptal ederek, Britanyalıların Hak Bildirgesi duyurulacak

* Terörle mücadele için güçler kuvvetlendirilecek

* Sosyal medya üzerinde gençleri radikalleştirmeye çalışanları hedefleyecek olan Aşırılığı Bozma Emirleri oluşturulacak

Bir taraftan insan haklarının evrenselliğinin reddedilerek, iktidarla uyumlaştırılmış bir hak sözleşmesi, diğer taraftan terörle mücadele adıyla suçlu yaratmaya yatkın bir adalet sisteminin oluşturulması, radikalleşmeyle savaş denilerek, aslında toplumun marjinalize edilmişlerinin seslerinin kısılmasına yönelik otoriter bir tutum…

Yıl 2015 ancak muhafazakar iktidar sayesinde özgür düşüncenin, kozmopolit yaşamın merkezi olan Britanya, bundan sonra iktidarın muhaliflere karşı cebrini daha sert bir biçimde hissetirdiği bir yer olacak gibi…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s