Kıbrıslı Türklerin Türkiye’ye Karşı Çıkış Hikayeleri – 1

Türkiye’nin Kıbrıs’ta bulunan veya Türkiye’den Kıbrıs’a bakan yönetici elitler ile Kıbrıslı Türkler arasındaki problemler Akıncı ve Erdoğan tartışmasından ibaret değildir en de dün başlamıştır. Tarihin gösterdiği bir gerçek var ki, Kıbrıslı Türkler’in kendi iradesini gasp edene karşı vereceği tepki – özellikle yönetici sınıflara – sürekliliğe tabidir.

Bu da aslında Türkiye’nin sürekli bir biçimde Kıbrıslı Türk iradesine yönelik tecavüzlerinin olduğunu ve Kıbrıslı türkler açısından adadaki sorunun bir Kıbrıslı Rum – Kıbrıslı Türk problemi olmadığını ayrıca bir de Türkiye ile Kıbrıslı boyutunun olduğunu ortaya koyar.

Aşağıdaki anlatı Halil Sadrazam’ın Kıbrıs’ın Savaş Tarihi isimli 4 ciltlik kitabının 1. cildinde yer almaktadır. Olayın geçtiği dönem 1966 yılında Köfünyededir. 1966 yılında Kıbrıslı Türkler adanın yaklaşık %3 lük bir bölümünde yaşar. 1963’te başlayan toplumlararası gerginlikten sonra izole edilmiş bir topluluk haline gelir. TMT askeri bir düzende bu bölgelerdeki halkı yönetir. TMT’nin üst düzey komutanları Türkiye’den gelir. Türkiye’den gelen komutanlar kendi bölgelerinin tek yetkilileridir. Köfünye’de geçen olayı Halil Sadrazam şöyle anlatır:

“Komutanın daha önce cezalandırdığı Cemali Hasan sarhoş olup sinemaya gelmiş ve komutanın sandalyesine oturmuştu. Her zaman olduğu gibi film başladıktan sonra gelen komutan buna kızarak Cemali’nin üstüne yürümüş. Cemali komutana, o da ona vurmuş. Komutan Cemali’yi derhal tutuklatarak göndermiş. Ondan sonra Salih Sefer, “Ne Yahu? Anadolu’dan getirdiler bunu da istediği gibi idare edecek bizi?” diye laf atmış. O zaman komutan uzanıp Salih Sefer’i omuzlarından tutmuş ve “Götürün bunu da içeri” dedi. Bu sırada Özbay Mehmet Tokmak “Komutanım, ihtiyar adam sana ne yaptı da hapse sokacan?” demiş. Komutanın “Sana ne oldu be it!” demesi üzerine Özbay eli cebinde olarak komutana birinci kurşunu atmıştı.  (Sayfa: 474-475) 

Bu olay sonrasında komutan ölür. Bu aslında resmi tarihin dışında ana-yavru ilişkisinin düzeyli olmasına yönelik talebinin yeni olmadığını da ortaya koyar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s