Kütüphane mi ?

Aşağıdaki fotoğraflar Mağusa’nın güney yarısı Derinya’da toplantı sırasında çekildi. Derinya Belediye binasının üst katı toplantı salonu ve kütüphane. Mega köy Mağusa’nın kuzey yarısında düzgün çalışan bir kütüphane yok, 20 bin öğrencisi var diye övünüyoruz ancak düzgün bir kitap evimiz de yok.

Evet, Mağusa’nın güney yarısındaki küçük bölümü, belediye binasını üst katını kütüphane olarak kullanıyor. Bizim belediye binaları tahsilata uyumlu halde organize ediliyor. Bu anlayış farkı olsa gerek… Kütüphaneye 20 dakikada bir insanlar geliyor. Delirmek içten bile değil. Kütüphaneye gitmek diye bir eylemi unutmuştum oysa ki…
Burada kütüphaneye yaşlılar geliyor, gençler geliyor hatta çocuklarıyla aileler geliyor. Barbaristandan gelen ben, her insan gördüğümde medeniyetin gayriresmi geçitini izliyor gibiydim. İnsanlar kitap verip başka kitaplar alıyor.
Derinya solcu bir bölge. İnsanlar mesleği ne olursa olsun okuyor. Nüfusun çoğunluğu tarım sektöründe çalışıyor. Kırmızı köyler olarak biliniyor bu bölge. Annan Planı’nda AKEL’in kararına rağmen kazan kaldırıp yüksek oranda EVET oyu veren bir yer aynı zamanda, katı komünist parti disiplinine rağmen bildiğini okuyor. Çünkü ‘okumak’ aşina olduğu bir şey.

Yarın ülke yarısında seçim var. Adaylar birbiri ile atıştı, taraftarlar birbirilerine sataştı. Neyse ki yarın ayrışmadan çok birleşmeler ortaya çıkmak zorunda kalacak. Ve tek umudum sonuç olarak kazanan tarafın hiç değilse Derinya kapısını gındırması… Hiç değilse, Derinyalı Mağusalılardan kitap okumayı öğrenebiliriz, belki daha büyük iki dilli ortak bir kütüphane açarız… Neden olmasın ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s