2015’in Önemli Düşünürleri

2015’in Önemli Düşünürleri

Prospect Dergisi, özellikle Birleşik Krallığ’ın en önemli düşünce dergilerinden biri. Bir düşünce dergisine göre oldukça iyi bir okur kitlesine sahip. Felsefeden psikolojiye dış politikadan edebiyata kadar bir çok konuşuyu kapsayan kısa, okunabilir ve çarpıcı yazılara yer veren bir dergi.

Yakın zamanda üyelerine Dünya’nın en önemli düşünürlerinin kim olduğuna yönelik bir anket yaptı. Anketin üst sıralarını yoğun bir biçimde iktisatçılar oluşturuyor. Birinci sırada Piketty, ardından Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis geliyor.. Bu isimlerin yanında ilk beşte Naomi Klein, Krugman, Brand var…

Listeyi incelediğimizde dünyanın çeşitli yerlerinden düşünürler var. Jurgen Habermas, Reza Aslan gibi sosyal teorisyenlerin yanında Greg Mankiw, Anat Admati, Tyler Cowen gibi farklı iktisatçılar da listeye girdi.

İlk 50 düşünürün ortak özelliği kapitalizmin mevcut yapısının çalışamaz/işe yaramaz olarak nitelendirmesi. Farklı biçimlerde alternatif senaryoları ortaya koymaları.

Avrupa’da özellikle de Euro bölgesinde yaşadığımız bu kriz artık sadece rakamlara bağlı bir kriz olmadığı ortada. Yaşanan kriz temel olarak kapitalizme karşı alternatif özgürlükçü senaryoların oluşmasına yönelik eğilimlerinin arttığını gösteriyor. Dünya’daki siyasi ve ekonomik ilişkilere yeni yaklaşımlar sunulmasına yönelik Batılı elitlerin eğilimi artık gözle görülür durumda.

Eski hikayeleri yeni diye sunmaya çalışanların günceli takip etmesi dileğiyle. Günün sonunda yeni diye daha önce tecrübe edilmiş hataları tecrübe etmemize hiç gerek yok…

Araştırma ile ilgili detaylar:

http://www.prospectmagazine.co.uk/world/world-thinkers-2015-the-results-thomas-piketty-russell-brand-revolution

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s