Barış Siyasetinden Uzaklaşan Kıbrıslı Türkler…

Barış Siyasetinden Uzaklaşan Kıbrıslı Türkler…

Bugün Mağusa’da Prof. Ahmet Sözen tarafından bir söyleşi gerçekleştirildi. Diğer kentlerde de yapılan bu söyleşi SeeD Projesi kapsamında yapılan araştırma sonuçlarına yer verildi. Yapılan araştırmanın sonuçları belli değişkenleri ele alarak Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum toplumlarının birbiri içindeki ilişkileri ele alıyor. SCORE olarak adlandırılan Toplumsal Yakınlaşma ve Uzlaşma Endeksi’nde Toplumsal Yakınlaşma, Uzlaşma ve Siyasi Uzlaşmaya Hazır Olmak gibi üç ana konuya yönelik bir araştırma yapıldı.

2013 ve 2014 yılında yapılan araştırmaları karşılaştırdığımızda dikkate değer bir biçimde Kıbrıslı Rumlarda sınırlı bir yakınlaşma göze çarparken, Kıbrıslı Türklerde ise toplumsal yakınlaşmaya yönelik gerilemenin ortaya çıktığını gösteriyor.

Özellikle olası bir referandumda evet kullanma olasılığı ciddi bir değişiklik gösteriyor. Evet eğilimi daha çok kararsıza kayıyor. Bunlar bir yana bölgesel olarak da değişiklikleri ortaya koyuyor.

Yeniden yakınlaşma ile ilgili genel istatistikler de benz eri bir eğilimi gösteriyor. 0 ile 10 arasındaki skalada, puan yükseldikçe uzlaşının geliştiği kabul edildiği notlandırmada 2013 yılında Kıbrıslı Rumlar’ın Kıbrıslı Türklere yönelik uzlaşmacı tutumunun puanı 5.88 den 6.25’e çıkıyor. Yani Kıbrıslı Türklerle barış yapma konusunda Kıbrıslı Rum toplumunun genel olarak isteği artıyor. Kıbrıslı Türk toplumunda ise 6.93 puan alan bu istek, 6.24’e düşüyor. Yani Kıbrıslı Türkler’in uzlaşmacı tutumu geriliyor.

56

Bir diğer önemli bulgu ise ada genelinden bölgesel tutumlara yönelik. Aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi Kıbrıs Türk tarafında Omorfo dışında genel bir düşüş eğilimi var. En az düşüş gösteren bölge ise -0.1 ile Mağusa.

Düşündüğümüzde Omorfo ve Mağusa en çok toprak pazarlığının yapıldığı bölgeler. Ayrıca Mağusa’da en çok 1974 sonrası adaya gelen nüfusun da en yüksek olduğu bölge olmasına rağmen burada uzlaşıda değişiklik 0.1 düzeyinde. Mağusa’nın Güney’inde ise olumlu bir gelişme var.0.8 oranında puanı yükselirken, Mağusa göçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı Larnaka ve Limasol’da da olumlu değişikliklerin olması doğal olarak bölgedeki sivil toplum hareketlerinin etkisini gösterebilir. En milliyetçi bölge olarak kabul edilen Baf bölgesinde dahi barışa yönelik pozitif bir eğilim varken, Lefkoşa’nın kuzeyi ve güneyi, belki de toplumlararası ilişkinin en kolay olacağı bölgede durum içler acısı. Hem Kuzey hem Güney hızlı bir gerileme, uzlaşıdan uzaklaşma eğiliminde. Yani siyasetin merkezi statükonun korunmasından yana bir eğilim gösteriyor.  

12124r

Bu iki bulgu oldukça önemli. Çünkü yakınlaşma eğilimi Kıbrıslı Türk toplumunda gittikçe kötüleşiyor ve ayrılıkçı politikalara yönelik siyasi iradenin yeniden şekillenmesinin ne gibi problemler yaratacağını hepimiz çok iyi biliyoruz. Özellikle rakamlara baktığımızda Kıbrıslı Türkler açısından Lefkoşa’da durum vahim.

Peki ama 1 yılda ne oldu ki böyle bir gerileme yaşanıyor ?

Kısa bir blog yazısı için birçok sebebin olduğunu kabul ediyorum.

Ancak önemli bir sebebin iktidar partisi CTP’nin inandırıcı ve proaktif bir barış siyaseti uygulamamasından kaynaklandığını iddia ediyorum. Eroğlu’nun başkanlığında zaten Cumhurbaşkanlığı seviyesinde Barış politikası zaten gütmemiz mümkün olmazdı ancak hükümet burada kendini farklı bir biçimde konumlayabilirdi. Ancak hükümet Eroğlu ile Kıbrıs konusundaki vizyon ile ilgili uzlaşı içinde olduklarına yönelik açıklamalar zaten CTP’nin de böyle bir niyetinin olmadığını göstermiştir.

Son 1 yıldır federal ve tüm ada çapından bir noktadan siyaset yapmak yerine Kuzey Kıbrıs sathında barış politikası ortaya koyduğunu iddia eden CTP’nin Kıbrıs politikasındaki başarısız olduğunu bu konuda toplumu dönüştürmeyi başaramadığını görüyoruz. Özellikle Kıbrıs sorununa yönelik politikalarda ağırlıklı yorum yapan Dış İşleri Bakanı yapılan Özdil Nami’nin söylem düzeyinde gerilemeye katkı yarattığını da iddia edebiliriz. Geçtiğimiz bir yıl içinde hükümetin uyguladığı / uygulayamadığı / uygulamaktan kaçındığı / uygularmış gibi yaptığı barış politikalarındaki başarısızlığının ilk somut kanıtı da SCORE sonuçlarıdır.

İşin özeti: Federasyon yanlısı olduğunu iddia eden bir siyasi partinin iktidarda olduğu sürede toplumun barışa yönelik duruşu geriliyorsa, Kuzey Kıbrıs’ta barış yapacağını iddia edenler ile gerçekten federal bir Kıbrıs’ı isteyenlerin arasına net bir çizgi çekmenin zamanı geldi de geçiyor …

Araştırma ile ilgili ayrıntılı bilgi :

http://www.scoreforpeace.org/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s