‘Meslek Hastalığı’

Dün akşam MAGEM’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gurpınar’ın katılımıyla son derece güzel bir etkinlik gerçekleştirildi. Genç işsizlikten başlayıp çeşitli konular konuşuldu. Beklentiler dile getirildi, eleştiriler ortaya konuldu. Aziz Gürpınar samimi şekilde bize çeşitli süreçleri anlattı. Son derece faydalıydı.
Etkinlikte Abdullah Ozdogan​ arkadaşımız limandaki kanser vakalarının yoğunluğunu sorgulayan ve meslek hastalıkları konusunda ilgili bakanlığın beklentilerini ortaya koydu.
Elime Kıbrıs’ta yayınlanan 10 Ekim 1960 tarihli Cumhuriyet gazetesinde Türk İşçi Postası isimli dergiyi ele alan bir yazıyı okudum. Yazının içinde şu cümle gözüme çarptı: ‘halledilmeyen Devlet Sosyal Sigorta Sistemi, madencilerin ‘mesleki hastalıkları’ gibi problemler dururken ne diye böyle bir konuyu ele aldı’
Artık maden yok ancak taşocakları var, liman var ve ‘mesleki hastalıklar’ problemi önümüzde duruyor. Üstelik çok daha fazla çeşitlenmiş bir biçimde.
1960’dan 2015’e aynı konuyu konuşulmuş hiçbirşey yapılmamış. Hiçbirşeye kapsamlı çözüm bulamadığımız gibi, konuya yönelik çözümler de bulamamışız. Küçük bir kesim sefa sürerken, sıradan insanların ölüme terk edilmesine göz yumulmuş. 55 sene geçmiş konu aynı. Konuyla ilgili somut adım belli ki atılmamış. Gelecekte atılır mı belli de değil. Ancak sadece anlık kaza sonucu ölümlerin yanında zamana yayılan ve yine sonu ölümle sonuçlanan bir çok vaka var.
İnsan hayatı kutsaldır ve bunun ihlali temel insan hakları ihlalidir. Mevcut durumda sendika, hükümet, işletme, patron herkes sorumlu… Çözüm için siyasi irade ve biraz duyarlılık yeterli…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s