Kıbrıs Üzerine Bir Kamuoyu Araştırması

Kamuoyunda daha çok Kıbrıs konuşuldukça, Türkiye’de yaşayanların Kıbrıs’ta federal çözümün gerçekleşmesine yönelik ilgi uyandıracağını düşünmek kulağa fazla iyimser gelebilir ancak günün sonunda her alanda mücadele etmek de federalistlerin temel görevi değil mi zaten ?

Türkiye’deki bir araştırma merkezi EDAM Kıbrıs konusunda Türkiye kamuoyuna yönelik bir araştırma yaptı. 40 yıllık çözümsüzlükten sonra Türkiye kamuoyunu’nun görüşleri soruldu. Buna göre yeni bir Kıbrıs devletinin oluşturulmasına yönelik Türkiye kamuoyundaki destek %59.9 seviyesine ulaşıyor. Statükonun devamına ise destek %26.4 civarında. Görünüşe göre Türkiye kamuoyu Kıbrıs konusunda Kıbrıslı Türklerden daha çok çözüm istiyor.

Araştırmada 40 yıllık çözümsüzlükten sonra Türkiye kamuoyunu’nun görüşleri soruldu. Buna göre yeni bir Kıbrıs devletinin oluşturulmasına yönelik Türkiye kamuoyundaki destek %59.9 seviyesine ulaşıyor. Statükonun devamına ise destek %26.4 civarında. Görünüşe göre Türkiye kamuoyu Kıbrıs konusunda Kıbrıslı Türklerden daha çok çözüm istiyor.

Buna göre yeni bir Kıbrıs devletinin oluşturulmasına yönelik Türkiye kamuoyundaki destek %59.9 seviyesine ulaşıyor. Statükonun devamına ise destek %26.4 civarında. Görünüşe göre Türkiye kamuoyu Kıbrıs konusunda Kıbrıslı Türklerden daha çok çözüm istiyor.

Aynı araştırmaya göre ne olursa olsun bir çözüm olsun diyenler %23.5, AB üyesi iki toplumun beraber yaşayacağı bir devlete destek %17.8 ve Türkiye AB üyesi olana kadar AB’nin egemenliğinde olacak bir yeni bir Kıbrıs devletine destek %18.6 civarında. Yani %59.9 desteğin önemli bir desteği Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların beraber yaşayacağı bir çözümü destekliyor.

Verilen bu desteğe, bir önceki seçimlerde oy verilen partilere göre dağıttığımızda durum biraz daha ilginç. İki devletli çözüm ve statükonun devamını en çok destekleyen şaşırılmayacak şekilde MHP (%31.3) diğer tüm partiler (AKP, CHP, BDP) ise %25 – %26 civarında. Nasıl olursa olsun bir çözüm olsun diyenlerden yana en yüksek destek ise yine %27.2 ile yine MHP ve arından %26.6 ile AKP geliyor. Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerin beraber yaşayacağı AB üyesi bir devlete yönelik en yüksek destek ise CHP destekçilerinden geliyor (22.1%) arından BDP ve AKP geliyor (17.8% ve 17.4%) en az destek ise şaşırılmayacak biçimde MHP’den geliyor. (12.1%)

Aslında bu Türkiye kamuoyunun genel olarak Kıbrıs’ta çözüme yönelik desteği olduğu ama Kıbrıs konusunu da hala bilmediğini ve doğru düzgün bir siyasi düşünceye sahip olmadığını gösteriyor.

Son bir soru ise Kıbrısla ilgili çalışma yapan 92 uzmana soruluyor. Bu 92 kişinin Türkiye’de Kıbrısla ilgili kamuoyu önderleri olduğunu iddia edebiliriz. Bu grubun ise cevapları son derece önemli

%8.1 Kıbrıs sorunu çok uzun sürdü artık herhangi bir çözüm bulunmalı diyor. %51’i Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların yaşayacağı AB üyesi yeni bir devlet oluşturulmalı diyor, %23.5 Yeni bir devlet kurulmalı ancak çözümün sağlanması için Türkiye’nin de AB’ye girmesi gerektiğini söylüyor. %17.3 ise iki devletli yapının ve statükonun devamından yana olduğunu söylüyor.

Bu noktada %59.1 oranında kamuoyu önderi olarak tanımlayabileceğimiz yani Kıbrıs üzerine konuşmak konusunda etkili kişinin Kıbrıs konusunda federal bir çözümü benimseyecek olmasının üzerine gitmek tüm federal çözüm destekçilerinin görevi olmalı. Kamuoyunda daha çok Kıbrıs konuşuldukça, Türkiye’de yaşayanların Kıbrıs’ta federal çözümün gerçekleşmesine yönelik ilgi uyandıracağını düşünmek kulağa fazla iyimser gelebilir ancak günün sonunda her alanda mücadele etmek de federalistlerin temel görevi değil mi zaten ?

Araştırmaya erişmek için http://edam.org.tr/en/IcerikFiles?id=1016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s