KTFF Neden KOP ile Ortak Olmalı ve TFF’nin Şubesi Olmamalı

Türkiye’nin FIFA’ya yazı yazarak Kuzey Kıbrıs’ta temsilcilik açmak istediğini belirtmesi üzerine FIFA, KTFF’den konu ile ilgili görüş istedi. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, bu girişime karşı çıktı ve  “Bu hareket 1955’te kurulan bir federasyonun varlığını yok etmek demektir” dedi. Serdar Denktaş ise Türkiye Futbol Federasyonu’nun Kıbrıs’ta bir Temsilcilik Açma girişimini ‘Muhteşem’ olarak nitelendirdi.

Ardından sosyal medyada KOP’un şubesi olmakla TFF’nin şubesi olmak arasında fark bulunmadığına yönelik bir yorum gördüm.  Buna tepki vermenin anlamsız olduğu söylendi.

Bu noktada farkı kısaca anlatayım…

 KOP ile TFF arasındaki ilişikiyi benzeştirdiğine göre önce algındaki sorunla başlayalım. Seni bu tepkiye iten KKTC – KC – TC ‘nin üçünün de ayrı egemen devletler olduğu kabulündedir.

Ancak bu öyle değil.

Biz 2 egemen devlet ve bir alt yönetimden bahsediyoruz. Alt yönetim AIHM’in bu şekilde tanımlamasıdır. Sanırım bu makul bir tanımlamadır.

Bu noktada Kuzey Kıbrıs otoriteleri tanınmıyorken KTFF ile KOP arasında neden bir ilişki var diye soru sormak gerek.

1955 yılında KR toplumunun Enosis milliyetçiliği KT ayrılıkçılık talepleri yoğunlaşır. İlk bölünen de futboldur. 1955’deki bölünmeyi Okan Dağlı kitaplarında da ele almıştı. Olayı özeti tatil edilen maçtan, ayrılmayı malzeme yapan tarafın bizim olduğumuz biçimindedir. Detaylar için İki Toplumlu Futbolcular kitabına bakmak mümkün. KTFF’nin ise tanınması yapının 1960 öncesi kurulduğundan muhtemelen ‘yasallık’ probleminin olmaması ile ilgilidir. Zaten o aralar kurulan tüm ‘paralel’ yapılar bugün uluslararası kurumlarla (ör Kıbrıs Türk Ticaret Odası) temas oluşturmak için kullanılıyor. Ancak tek başına da 1974 öncesi kurulmuş olmak uluslararası temsiliyet hakkı yaratmaz ancak meşru bir cemaat organizasyonu olarak görülür.
Bu noktada KTFF meşruluğunu kıbrıslı türk cemaati üzerinden yaratır. Peki Kıbrıslı Türk Cemaati kimin oluşturucu unsurudur? Esas soru budur.

Türkiye’nin bir uzantısı mı Kıbrıs devletini oluşturan bir toplum mu ? Neden TFF değil de KOP diye sorulduğuunda nokta işte buna denk gelir.

Kıbrıslı Türkler siyasi oluşunun kaynağını kıbrıs cumhuriyetinden alır, Türkiye cumhuriyetinin oluşturucu unsuru değildir. Hatta Lozan’a göre zaten TC ile bağlantısızdır. Garanti ve İttifak anlaşmaları dışında da futbol üzerinde temsiliyet hakkını Türkiyeye vermez.

Sertoğlu’nun KTFF ile yaptığı çalışmaları ben birşeyin altında yer almak ya da bir yere yamalanmak olarak değil bir yere ortak olarak görüyorum. Ortaklığımız da toplum olarak meşruluğumuzu aldığımız olan yere referansla olmalıdır ki tutarlı olalım. Bu nokta da Sertoğlu’nun KOP’u merkeze alması yerindedir.

Bunun dışında KTFF tek başına tanınmasını talep etmek veya TC’nin ‘altına girmek’ ise 1957 model TMT zihniyetinin silahdan arınmış 2015 versiyonu gibidir. Öyle ‘kendine özgü’ falan değildir, leş gibi milliyetçilik kokar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s